СЦЕНАРІЇ ВІДНОВЛЕННЯ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ: BUILD BACK BETTER VS BUSINESS-AS-USUAL
DOI:
https://doi.org/10.17721/apmv.2024.161.1.150-167Анотація
Україна мала амбітні плани щодо розвитку відновлюваної генерації, декарбонізації економіки та боротьби зі зміною клімату ще до початку повномасштабної війни. Для здійснення технологічного переходу, економічного розвитку та приєднання до Європи післявоєнне відновлення України має ґрунтуватися на концепції «відбудувати краще» та принципах зеленого відновлення. Хоча повномасштабна відбудова України може розпочатися лише у післявоєнний період, швидке відновлення як відповідь на надзвичайну ситуацію триває майже з перших днів повномасштабного вторгнення.
Уряд вже планує післявоєнне відновлення України та вживає заходів для швидкого відновлення інфраструктури, наприклад енергетичних об’єктів чи будівель. Тому важливо розуміти потенційний вплив процесів відновлення на навколишнє середовище та клімат. В роботі зроблено висновок про те, що стійкість, вплив на клімат і навколишнє середовище є важливими міркуваннями для довгострокової післявоєнної реконструкції. Автором аргументовано, що це зумовлено такими чинниками: євроінтеграційними прагненнями України.
Зазначено, що Україна має імплементувати європейське екологічне та кліматичне законодавство, щоб вступити до ЄС. Його доцільно враховувати під час відновлення та забезпечити відповідність процесів реконструкції; зелена складова повинна бути належним чином включена в державні програми, реформи та проекти. Це полегшить доступ до міжнародного фінансування, що також актуально для бізнесу; мають існувати стимули для розвитку екологічно чистих технологій та інновацій, щоб зменшити викиди вуглецю в існуючому виробництві та залучити інвестиції в нові галузі. Це може бути виробництво обладнання для ВДЕ або компонентів електромобілів. Автором зазначено, що зелений стимул допоможе зробити післявоєнну економіку України більш сучасною, конкурентоспроможною та інтегрованою в ланцюжки створення вартості ЄС.