СТОХАСТИЧНИЙ ПІДХІД ВРАХУВАННЯ ЧАСОВОГО ФАКТОРУ У ВАРТІСНІЙ ОЦІНЦІ АКТИВІВ
DOI:
https://doi.org/10.17721/apmv.2022.1.50.47-56Анотація
Анотація У статті підкреслюється важлива роль оцінки активів у забезпеченні прозорості та стабільності фінансової системи, як це визначається у Міжнародній Базельській угоді з банківського нагляду. Одним із головних аспектів у цьому відношенні є необхідність врахування впливу чинника часу, що особливо важливо для операцій із забезпеченням кредитування, процесів страхування та загалом для інвестиційних цілей, де тривалість має істотне значення.
Існуючі підходи до врахування цього чинника у процесах оцінки вартості активів базуються на емпіричному аналізі історичних даних, з подальшим прогнозом на майбутній період часу. У цьому відношенні сформовані два основних підходи: на основі згладжування циклічності зміни вартості у часі, або типу «через цикл» на нижній кривій тенденції розвитку ринкової вартості, або типу «під циклом», відповідно.
У статті пропонується нова аналітична стохастична модель для врахування ефекту часу, яка базується на раціональній теорії варрантного ціноутворення, розробленій Самуельсоном. Представлено аналітичне рішення для оцінки запропонованого чиннику часу Δ. Проаналізовано вплив волатильності ринкової вартості, тенденції майбутньої еволюції ринку та необхідного рівня визначеності на цей параметр. На основі запропонованої моделі, яка відноситься до типу «слідування за циклом», описано загальну методологію оцінювання ефекту часу при визначенні довгострокової вартості майна.
Тестування застосовності моделі продемонстровано з використанням наявної інформаційної бази даних еволюції ринку житлових приміщень в Україні у 2019-2021 роках, яка підтримується консалтинго-інжиніринговою групою компаній «Верітекс».
Ключові слова: оцінка вартості, консервативна вартість, заставне забезпечення, ринкова вартість, модель Самуельсона, стохастичне моделювання, часовий чинник.