СПОРТ ЯК ПОЛЕ РЕАЛІЗАЦІЇ СОЦІАЛЬНО-ПОЛІТИЧНИХ ЗАПИТІВ МІЖНАРОДНОЇ СПІЛЬНОТИ

Автор(и)

  • К. Поліщук Львівський національний університет імені Івана Франка
  • В. Олішевська Львівський національний університет імені Івана Франка

DOI:

https://doi.org/10.17721/apmv.2022.1.50.14-22

Анотація

Обґрунтовується значення спорту та спортивних суб’єктів як активних факторів формування порядку денного міжнародних відносин. У такому контексті наводяться аргументи заміщення класичних акторів світової арени більш нестандартними одиницями, як-от окремі атлети та спортивні команди й організації. Підкреслюючи той факт, що вони все частіше стають рупорами та лобістами конкретних запитів соціуму, наводиться аналіз такого феномену політизації й соціалізації акторів, а також зазначаються інструменти суб’єтів у такій діяльності, як-от символи, нарративи та фізичний простір.
Зважаючи на те, що основними темами досліджень більшості науковців, які фокусуються на співвідношенні політики та спорту, є націоналізм, пропаганда, боротьба ідеологій і міці через призму політики в спорті, в статті виокремлюється ще й така тема як використання спорту як засобу комунікації й формування локальної ідентичності. Частина проаналізованих джерел стосувалася фіксації подій і персоналій (Ґільєм Балаґе, Дейв Зірін, Франклін Фоер), коли інша – філософсько-антропологічних засад (Зиґмунт Бауман, Ерін Тарвер, Кристофер Гаффні), які дозволяють стверджувати про достатній рівень розкриття проблематики іноземними дослідниками (в основному американськими та британськими), а також про необхідність мультидисциплінарного підходу до вибору методології й сфер аналізу. Метою ж статті є не лише вивчення джерел зазначеної тематики, але й наведення міжнародних (Олімпійські ігри, Мохаммед Алі, Маркус Решфорд і т.ін.) та українських прикладів (ФК «Карпати») із історії та сьогодення.
Підкреслюється важливість аналізу нарративів уболівальників (банери, пісні, бачення себе та інших, тощо) і символічних об’єктів міського ландшафту (стадіони та спортивна інфраструктура загалом) для розуміння тенденцій, що виявляються властивими всьому соціуму, що вболівальники та об’єкти представляють.
Ключові слова: структуралізм, ідентичність, локалізація, геодетермінізм, спортивна дипломатія.

Біографії авторів

  • К. Поліщук, Львівський національний університет імені Івана Франка

    кандидат політичних наук, доцент кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби

  • В. Олішевська , Львівський національний університет імені Івана Франка

    аспірантка кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби

Завантаження

Опубліковано

2022-04-01