ТОРГОВЕЛЬНА ВІЙНА МІЖ США І КНР: ВПЛИВ НА СВІТОВУ ЕКОНОМІКУ ТА НАСЛІДКИ ДЛЯ УКРАЇНИ

Автор(и)

  • О.І. Рогач Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка https://orcid.org/0000-0002-7246-3245
  • О.В. Підчоса Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка https://orcid.org/0000-0002-1279-0287
  • А.О. Буз Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка

DOI:

https://doi.org/10.17721/apmv.2021.149.1.59-71

Анотація

Анотація. Стаття присвячена аналізу економічних причин та наслідків торгово-економічної війни між США та Китаєм. Розглянута хронологія впровадження взаємних торгових бар’єрів цими країнами та тимчасовий компроміс у вигляді першого раунду торговельної угоди. На основі систематизації оцінок ефектів додаткових торговельних тарифів показаний суперечливий (хоча і асиметричний) ефект на зростання економіки, інвестиції та зайнятості у зазначених країнах, а також прогнозоване збільшення загального негативного ефекту для значної кількості країн у середньостроковій перспективі. Розглянуті основні сценарії можливого розвитку торгово-економічних відносин США та Китаю.
Авторами наголошується, що торговельна війна спровокувала ефекти переорієнтації торгівлі і появу бенефіціарів серед третіх країн, але, в силу трансфертного механізму глобальних ланцюгів створення вартості, втрати для світової економіки можуть значною мірою перекрити загальний короткостроковий виграш від такого заміщення торгівлі. Показано, що будь-яка передислокація торгівлі вимагає часу і має додаткові витрати. Альтернативні постачальники можуть не мати аналогічної транзакційної ефективності поставок.
Особлива увага в статті приділена впливу торгово-економічної війни між США та Китаєм на економіку України. Обґрунтовується, що Україна також набула певні експортні можливості в силу зменшення американської частки на китайському ринку. Отже, надзвичайно динамічне зростання українського експорту в Китай, яке спостерігається в останні роки, засвідчує зазначений вище ефект переорієнтації та заміщення торгових потоків. Але, разом з тим, погіршення світової економічної динаміки внаслідок торгово-економічної війни збільшує загальні ризики для української економіки, особливо в середньостроковій перспективі. В контексті поточної економічної політики України, важливим залишається питання максимальної утилізації можливостей промислового експорту у Китай і розширення експорту товарів з більш високою доданою вартістю.
Ключові слова: торговельна війна, решоринг, переорієнтація торгівлі, глобальні ланцюжки створення вартості, зовнішньоекономічна політика.

Біографії авторів

  • О.І. Рогач , Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка

    Доктор економічних наук, професор

  • О.В. Підчоса , Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка

    Кандидат економічних наук, доцент

  • А.О. Буз , Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка

    Аспірант

Завантаження

Опубліковано

2022-01-10