МІЖНАРОДНИЙ ТУРИЗМ ЯК НЕОЛІБЕРАЛЬНА ПРАКТИКА КИТАЙСЬКОГО ВПЛИВУ НА ЗАХІДНИХ БАЛКАНАХ
DOI:
https://doi.org/10.17721/apmv.2021.146.1.14-28Анотація
Стаття розкриває геостратегічні інтереси Китаю в регіоні Західних Балкан. Висвітлено основні напрямки політико-економічної взаємодії Пекіну з країнами регіону, вплив цих процесів на зовнішньополітичні орієнтири балканських країн. В центрі уваги – оцінка міжнародно-політичного потенціалу китайського виїзного туризму як інструменту неоліберального впливу на приймаючі дестинації Західних Балкан.
Робота складається із трьох взаємопов’язаних частин. У першій частині у межах неоліберальної парадигми розкрито розуміння туризму як чинника міжнародно-політичної взаємодії та встановлення «комплексної взаємозалежності». Для Китаю, який генерує найбільший за обсягом виїзний туристичний потік, ці людські комунікації відкривають можливість опосередкованого впливу на приймаючі дестинації через створювану економічну залежність та затвердження «офіційних туристичних напрямків».
У другій частині дослідження висвітлено китайський підхід до Західних Балкан. Він зумовлений реалізацією масштабного проекту Нового шовкового шляху «Один пояс, один шлях», покликанного створити транскордонну транспортно-логістичну мережу для прискорення доставки китайських товарів на ринки Європи. В контексті даного проекту країни Західних Балкан перетворилися на географічну «точку» входу як для суходільного, так і для морського коридорів нового Шовкового шляху, які сполучають ринки Європи та Азії. У третій частині публікації показано, що міжнародно-політична та інвестиційна активність Китаю на Західних Балканах спирається на створювану під егідою держави мережу транснаціональних соціальних зв’язків. Належне місце серед них відводиться туристичним потокам з Китаю, комунікативні стратегії яких впливають на емоційну та комерційну залученість, а також позитивне сприйняття Китаю в регіоні. Робиться висновок, що інтенсифікація туристичних контактів та пов’язана із цим лібералізація режимів мобільності виступають важливим чинником посилення комплексної асиметричної взаємозалежності Балкан від Китаю. В довгостроковій перспективі це посилюватиме позиції Пекіну в Європі, особливо в контексті глобальної конкуренції зі США.
Key words: Західні Балкани. Китай. Зовнішня політика. Один пояс, один шлях. Міжнародний туризм. Туристичні потоки