ДЕРЖАВНА СИМВОЛІКА РОСІЇ ТА АЛБАНІЇ: КОМПАРАТИВНИЙ АСПЕКТ
DOI:
https://doi.org/10.17721/apmv.2019.141.1.28-38Анотація
Метою дослідження є порівняльний опис візуальних особливостей національних прапорів Росії та Албанії як символів дифузії макроідентичності, що виражається в суперечливих векторах їх зовнішньої політики та зосередженості як на
Актуальні проблеми міжнародних відносин. Випуск 141. 2019. .
29
європейській, так і на азіатській макроідентичності. У статті на основі колористичної семантики проаналізовано державні прапори Росії і Албанії, в яких, як у державних символах, розкриваються особливості геополітичного позиціонування держав. Показано зв’язок між осьовим символом ідентичності – двоголовим орлом – і роздвоєністю (дифузністю) політичної макроідентичності. Показано спільні для двох держав особливості: схильність до геополітичного ізоляціонізму, авторитарність державної влади, залежність інституту церкви від держави і етатистський атеїзм, розповсюдженість корупційних практик, ставка на форсовану модернізацію і технології екстраординарного виходу з ситуацій зовнішньо-політичних викликів. Констатовано, що в обох країнах має місце корупція влади, ознакою чого є запекла боротьба за владу протягом більшої частини візантійської історії. Визначено, що ця боротьба велася не політичними методами, а силою – військовим переворотом, повстанням або вбивством чинного глави держави. В геополітичному положенні Албанії це було пов’язано зі спробою Скандерберга об’єднати два в одному: ісламську і православну ідентичність, а також ситуативну адаптацію політичної еліти країни до наступного окупанта: з 1443 року, тобто роки боротьби з Турецьким пануванням, і до 1944 року герби набували поперемінно турецьких, австрійських, грецьких, італійських та радянсько-російських деталей. В гербі РФ також присутні візантійські елементи, що вказує на духовне правонаступництво з Візантійською імперією, проте, з меншою кількістю запозичень.
Ключові слова: Росія, Албанія, державний прапор Росії, державний прапор Албанії, геополітичний ізоляціонізм, автаркія, дифузія макроідентичності.