ЕВОЛЮЦІЯ СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА СТОСОВНО АСОЦІЙОВАНИХ КРАЇН

Автор(и)

  • І. А. Березовська Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка

DOI:

https://doi.org/10.17721/apmv.2019.141.1.18-28

Анотація

Ключовим моментом еволюції Східного Партнерства, внаслідок якого посилилась диференціація між країнами-учасницями стало набрання чинності угодами про асоціацію, укладеними Євросоюзом з Грузією, Молдовою та Україною. Підкреслено, що ці угоди створили правові засади для посилення впливу права ЄС на асоційовані країни, внаслідок чого здійснюється європеїзація законодавства останніх. Відзначено, що в результаті виконання зазначених угод, асоційовані країни вже розпочали масштабні внутрішні реформи.
Продемонстровано, що на тлі очевидних успіхів у реалізації асоційованими країнами Східного Партнерства з’являються ініціативи щодо впровадження в його рамках окремого просунутого формату співробітництва Євросоюзу з асоційованими країнами - Східне Партнерство-плюс.
Завершення в 2020 році часу імплементації основного наразі робочого документу Східного Партнерства «20 пріоритетів до 2020 року» разом з перспективою проведення чергового шостого саміту усіх країн-учасниць дають шанс на оновлення партнерства на основі принципу диференціації «більше за більше» та вироблення нових механізмів роботи, здатних задовольнити наміри асоційованих країн поглиблювати інтеграцію з ЄС.
В статті відзначається, що оголошення Євросоюзом широких стратегічних консультацій щодо оновлення Східного Партнерства є позитивним моментом, який має бути використаний асоційованими країнами для переконання ЄС в необхідності запровадження нової стратегії для асоційованих партнерів, що доповнить Східне Партнерство і зробить його більш сфокусованим на інтеграційних цілях для трьох країн.
Доводиться, що ефективним засобом реалізації таких прагнень, може стати робота щодо оновлення угод про асоціацію, аналізуються підстави та напрямки такого оновлення.
Підкреслюється необхідність використання асоційованими країнами часу, що залишається до прийняття рішення про подальшу еволюцію Східного Партнерства, для остаточного виконання чинної робочої програми та демонстрації вагомого прогресу в імплементації угод про асоціацію.
Ключові слова: Східне партнерство, Європейський союз, угода про асоціацію, асоційовані країни СхП, зона вільної торгівлі, наближення законодавства.

Біографія автора

  • І. А. Березовська, Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка

    Кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник науково-дослідної частини 

Завантаження

Опубліковано

2020-02-20