ЄВРОПЕЙЗАЦІЯ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ УКРАЇНИ (Уроки держав Центральної та Східної Європи -членів ЄС)

Автор(и)

  • Іво Ролліс Магістр політичних наук
  • Жанета Озоліна Латвійський університет, факультет суспільних наук, Рига.

DOI:

https://doi.org/10.17721/apmv.2019.140.1.15-26

Анотація

У статті розглядаються основні рекомендації ОЕСР SIGMA щодо координації національної політики Європейського Союзу (ЄС) в Україні та робляться відповідні уроки на досвіді Латвії та інших держав-членів ЄС у країнах Центральної та Східної Європи (ЦСЄ) для вирішення подібних завдань перед вступом та після вступу до ЄС.
Ефективність координації національної політики є однією з основних детермінант успіху європеїзації національної виконавчої влади та подальшої інтеграції з ЄС. Оцінка ОЕСР SIGMA, опублікована у звіті про оцінку базових вимірів принципів державного управління в Україні у червні 2018 року, виявляє важливі питання щодо управління та координації деяких ініціатив з реформування компетенції державних органів у координації планування політики та моніторингу впровадження результатів діяльності уряду щодо реформування державної служби. Ефективна координація політики досягається за умов політичної підтримки на постійній основі. Призначений Координаційний орган повинен мати високі повноваження для спільного вирішення міністерствами і навіть міністрами ключових питань.
Вивчення та творча імплементація досвіду країн-членів Центральної та Східної Європи ЄС може полегшити процес національних реформ в Україні та впровадження Угоди про Асоціацію. Україні потрібно проводити систематичну роботу над втіленням в практику програми інтеграції до ЄС, що допоможе країні досягти європейського рівня та тісно взаємодіяти з країнами-членами ЄС. Важливо також організувати регулярні тематичні сесії уряду щодо процесу інтеграції в ЄС, посилити роль законодавчого процесу для розвитку проєвропейського політичного середовища та його взаємодії з суспільством.
Ефективне впровадження національних реформ є життєве важливим і в умовах реалізації Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, яка набула чинності 1 вересня 2017 року і вимагає високого рівня координації в українському уряді. Аналізується відповідний національний досвід координації політики ЄС в Латвії та інших країнах-членах ЦСЄ, оскільки отримані уроки в координації впровадження структурних реформ на національному рівні важливі для України. Розглядаються варіанти створення рекомендації щодо планування та моніторингу допомоги ЄС для кращої підтримки адміністративних реформ на наступних етапах процесу інтеграції до ЄС.
Ключові слова: європеїзація, Угода про асоціацію, принципи державного управління, координація національної політики, планування політики

Біографії авторів

  • Іво Ролліс, Магістр політичних наук


    Латвія, Незалежний експерт з питань інтеграції в ЄС, 

  • Жанета Озоліна, Латвійський університет, факультет суспільних наук, Рига.


     доктор філософії, професор 

Завантаження

Опубліковано

2020-01-28