КОНЦЕПЦІЯ ТРАНСНАЦІОНАЛЬНОГО ЗЛОЧИНУ ЯК КАТЕГОРІЇ МІЖНАРОДНОГО КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА В ТЕОРЕТИЧНОМУ ВИМІРІ

Автор(и)

  • В. В. Попко Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

DOI:

https://doi.org/10.17721/apmv.2019.139..68-79

Анотація

У статті аналізується поняття транснаціонального злочину як категорії міжнародного кримінального права, його концепція, а також характерні властивості. Розглянуто витоки формування поняття «транснаціональний злочин» з урахуванням різноманіття джерел міжнародного права, концептуальних підходів,
Актуальні проблеми міжнародних відносин. Випуск 139. 2019. .
69
співвідношення понять «транснаціональний» і «транскордонний», а також виявлено особливості поняття транснаціональності. Узагальнено різні підходи до цієї проблеми на сучасному етапі розвитку міжнародного кримінального права. Автор підкреслює значення Конвенції ООН проти транснаціональної організованої злочинності від 15 листопада 2000 р., якій дається характеристика транснаціональності, криміналізації злочинних дій (відмивання доходів здобутих злочинним шляхом, корупція та ін.); визначаються заходи по боротьбі з цими злочинами; регулюються питання юрисдикції, конфіскації, арешту, екстрадиції, захисту свідків, міжнародного співробітництва держав у сфері надання взаємної правової допомоги в розслідуванні, кримінальному переслідуванні та судовому розгляді транснаціональних злочинів і ін. Підкреслюється, що концепція транснаціонального злочину базується на таких важливих поняттях: транснаціональність, визнання злочинності транснаціонального кримінального діїяння в джерелах міжнародного права і національного законодавства; національний характер кримінально-правової заборони; висока суспільна небезпека злочину, так як цим діянням завдається шкода не тільки безпосередньому об'єкту злочину, а й міжнародним відносинам.
Ключові слова: міжнародний злочин, транснаціональний злочин, транснаціональність, конвенція, злочинність, національне законодавство.

Біографія автора

  • В. В. Попко, Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

    Кандидат юридичних наук, доцент кафедри порівняльного і європейського права

Завантаження

Опубліковано

2020-01-27