ТУРИЗМ І МИР В ПОЛІТИЧНО РОЗКОЛОТИХ НАЦІЯХ: КЕЙС-СТАДІ

Автор(и)

  • А. Ю. Парфіненко Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна

DOI:

https://doi.org/10.17721/apmv.2019.139..27-46

Анотація

Статтю присвячено вивченню ролі та місця туризму у взаємодії та примиренні розколотих націй. В центрі уваги – окремі кейси Західної та Східної Німеччини, Північної та Південної Кореї, Китайсько-Тайванського конфлікту. Такий дослідницький підхід дозволяє врахувати міжнародно-політичні особливості конкретної конфліктної ситуації та з’ясувати загальні закономірності впливу туристичних контактів на процес примирення.
Робота розкриває еволюцію режимів мобільності між конфліктуючими сторонами та їхній вплив на трансформацію двосторонніх відносин. Висвітлено політичні процеси, які передували розвитку туристичних контактів між двома Німеччинами, на Корейському півострові та у Тайванській протоці. Досліджено вплив туристичної взаємодії на утвердження миру та політичної стабільності у відповідних регіонах, інтеграцію розколотих націй в єдиний туристично-комунікативний та економічний простір.
Стверджується про значну конструктивну роль неформальних туристичних контактів у зниженні напруги, встановленні довіри та створенні середовища для наступних політичних відносин. Підкреслюється, що туризм не може бути альтернативою традиційної дипломатії, засобом запобігання прямого насилля або упередження конфліктів, втім відіграє значну роль в усуненні «структурного насилля» – основних культурних, соціальних, економічних відмінностей, які мають місце в умовах затяжних конфліктів та політичної ізоляції сторін. Зменшення конфліктності відбувається по мірі підвищення сталості й відкритості туризму між конфліктуючими сторонами.
В статті зазначається, що нинішній стан суперництва Вашингтона та Пекіна у Північно-Східній Азії ускладнюють процес примирення та возз’єднання розколотих націй, але не відкидають його. Існуючі можливості для розширення режимів мобільності між Північною та Південною Кореєю, Китаєм та Тайванем відкривають для цього значні перспективи. Робиться висновок, що транснаціональний характер сучасних міжнародних відносин дозволяє активно використовувати туризм як неоліберальну політику соціально-економічної та культурної інтеграції та зовнішньополітичного впливу.
Actual problems of international relations. Release 139. 2019
28
Ключові слова: розколоті нації, об’єднання Німеччини, «корейське питання», «тайванська проблема», міжнародний туризм, туристична політика.

Біографія автора

  • А. Ю. Парфіненко, Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна

    кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри туристичного бізнесу та країнознавства 

Завантаження

Опубліковано

2020-01-27