МІЖНАРОДНИЙ ПРАВОПОРЯДОК: ДО ПИТАННЯ ПЕРЕДУМОВ, СФЕРИ ВСТАНОВЛЕННЯ І ПЕРІОДИЗАЦІЇ (ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ)

Автор(и)

  • І. М. Zabara Київський національний університет імені Тараса Шевченка

DOI:

https://doi.org/10.17721/apmv.2016.127.1.87-94

Анотація

Стаття присвячена розгляду окремих теоретичних аспектів з проблема-
тики міжнародного правопорядку. Автор послідовно досліджує питання передумов становлення міжнародного правопорядку, сферу його встановлення і дії, а також питання періодизації.
Автор узагальнює доктринальні міжнародно-правові погляди і зазначає, що передумовами становлення міжнародного правопорядку виступає кілька складових (соціальних, політичних, економічних і юридичних), що визначають його існуючий стан і сприяють формуванню, а також звертає увагу на причини, якими вони обґрунтовуються у науці міжнародного права. Автор окремо визначає передумови, що сприяють формуванню сучасного стану міжнародного правопорядку.
З метою характеристики сфери встановлення і дії міжнародного правопорядку, автором розглядаються традиційні доктринальні міжнародно-правові погляди на категорії «світове співтовариство» і «міжнародне співтовариство держав». Разом з тим, автором розглядається і новий підхід, запропонований в науці міжнародного права, відповідно до якого актуальним для міжнародного правопорядку ХХІ ст. стає нова категорія – «світова спільнота». Автор відмічає, що зміна в теоретичному підході виступає
результатом дії не тільки глобальних світових процесів, але й їх тривалого і глибокого наукового осмислення. Разом з тим, автор звертає увагу на те, що теоретичне питання сфери встановлення і дії міжнародного правопорядку охоплює і поширюється на такі категорії, як учасники і сторони міжнародного правопорядку.
Окремо автор звертається і до питання періодизації міжнародного правопорядку. Звертаючи увагу на те, що питання періодизації не були предметом спеціальних наукових досліджень, автор узагальнює нечисленні погляди дослідників. Автор, відмічаючи розбіжності у теоретичних підходах зауважує, що загальним у цих наукових поглядах на питання періодизації є виокремлення для досліджень сучасного періоду «міжнародного
правопорядку епохи ООН».
Ключові слова: міжнародний правопорядок, передумови, сфера, світове співтовариство, міжнародне співтовариство держав, світова спільнота, періодизація.

Біографія автора

  • І. М. Zabara, Київський національний університет імені Тараса Шевченка

    Кандидат юридичних наук, доцент кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Посилання

Movchan A.P. Mezhdunarodniy pravoporiadok / А. P. Movchan. – M. : RAN, 1996 – 102 s.

Lukashuk I. I. Funkzionirovanie mezhdunarodnogo prava / I. I. Lukashuk. – M. : Nauka, 1992. – 224 s.

Turina N.E. Mezhdunarodniy pravoporiadok (sovremennie proekti sovershenstvovania i preobrazovania) / N. E. Turina. – Kazan, Izdatelstvo kazanskogo universiteta, 1991. – 96 s.

Shaov I. K. Mezhdunarodniy pravoporiadok i puti ego sovershenstvovania: Avtoref. dis. … kand. urid. nauk:

00.10 / Rossiysskiy universitet druzbi narodov. – М., 2004. – 19 s.

Mezhdunarodnoe pravo. Osnovi teorii: pidruchnik / za red. V. G. Butkevicha. – K. : Libid, 2002. – 608 s.

Pravoporiadok mezhdunarodniy / Zadoroshniy O. V. // Ukrainska diplomatichna enziklopedia: u 5-ti t. – Н. Folio, 2013. – Т. 4. – 469 s.

Evintov V.I. Mezhdunarodnoe soobtschestvo i pravoporiadok (analiz sovremennih konzepziy) / V. I. Evintov. – К. Naukova dumka, 1990. – 128 s.

Butkevich O. V. Mezhdunarodnoe pravo ХХІ sт.: vid etatizmy do prava svitovoy spilnoti:zb. materialiv mign. nauk.-prakt.konf. [«Mezhdunarodniy pravoporiadok: suchasni problem ta ih rozviazannia. Do 125-richcha vid Dnia narodgennia Volodimira Mihailovicha Korezkogo»] (Kiev, 19.02.2015 r.) / Lviv: SPOLOM, 2015. – S. 43-49.

Завантаження

Опубліковано

2016-10-30