КОНЦЕПТУАЛЬНИЙ ВИМІР ЯДЕРНОЇ СТРАТЕГІЇ ФРАНЦІЇ В ПОСТБІПОЛЯРНОМУ СВІТІ
DOI:
https://doi.org/10.17721/apmv.2014.123.1.87-94Abstract
Анотація. З розпадом біполярної системи міжнародних відносин умови, в яких виникла французька ядерна стратегія, значно змінились. Це викликало певні трансформації у складі ядерних сил Франції та у її політиці щодо ядерного роззброєння. Нові елементи до концептуального виміру французької ядерної стратегії здійснив спробу внести Жак Ширак, однак його «нововведення» потім були ревізовані Ніколя Саркозі. На даний момент французька ядерна доктрина характеризується консерватизмом. Тим не менш, в наукових, політичних і військових колах обговорюється декілька тем, які розглядаються в даній статті:
1) доля повітряної складової ядерних сил Франції;
2) «європеїзація» французької ядерної стратегії;
3) модель «стримування сильним слабкого».
Перша тема пов’язана з критикою значних витрат на ядерні сили, частину з яких, на думку військових та деяких політиків, доцільніше переорієнтувати на звичайні озброєння, що потребує відмови від ядерних бомбардувальників. «Європеїзація» стосується можливого перетворення французьких ядерних сил у європейські ядерні сили (провідний французький експерт з ядерної політики Франції Брюно Тертре зазначає про три можливі сценарії). Третя тема пов’язана з проблемою розповсюдження у сучасному світі ядерної
зброї та можливим варіантом трансформації існуючої зараз у Франції моделі «стримування слабким сильного», що виникла у часи біполярного протистояння, у модель «стримування сильним слабкого».
Ключові слова: Франція, ядерне стримування, ядерна стратегія, ядерні сили,
Ширак, Саркозі, «європеїзація».